04 Ekim 2014

Penetrasyon - Sızma testi yaptırmalı mıyım?


Şirketimizin Ar-Ge faaliyetlerinin yanı sıra yoğunlaştığımız ve tüm ekip arkadaşlarımız ile birlikte keyifle gerçekleştirdiği projeler arasında güvenlik testleri projeleri (Zafiyet tarama, Uygulama Güvenliği Testleri, Kaynak Kod Analizi, APT v.s) özellikle "Sızma / Penetrasyon Testi" bulunuyor.

Çeşitli kanallar üzerinden bize ulaşan sızma testi müşterilerimizin aklında en çok "Bu testi yaptırmalı mıyım? Bu hizmete gerçekten ihtiyacım var mı?" sorusu var. Bu konudaki farkındalığın günden güne arttığını, BT sorumlusu, yöneticisi, CIO 'ların ve şirket sahiplerinin "zafiyetlerimiz neler?" sorusunu gündeme getirdiğini mutlulukla söyleyebiliriz.

Burada bizi esas mutlu eden, "Herkes bu hizmeti satın almalı" mottosu ile geliştirdiğimiz sızma testi modelimizin her geçen gün daha uzaklara, kurumsal yapıların yanı sıra oluşturduğumuz seçkin kanal yapısı ile ülkemizin en uç noktasındaki KOBİ 'lere ulaşması.

Bizim "Bu testi yaptırmalı mıyım? Bu hizmete ihtiyacım var mı?" sorusuna cevabımız çok net.

- "Gizli ya da değil, digital ortamda bilginiz var mı?"

- "Evet"

- "Gizli ya da değil, eğer bir bilginiz varsa bu bilgilerin güvende olup olmadığını, değiştirilip değiştirilmeyeceğini, kötü niyetli kişilerin bu bilgileri çalıp, sizin aleyhinize kullanıp kullanmayacağını, rakiplerinize satıp satmayacağı faktörlerini test ettirmelisiniz. Üstelik bu bilgiler sizin için çok önemsiz olabilir. Ancak bu işi profesyonel olarak yapan saldırganlar için dayınızın adının ve soyadının bile çok önemli bir bilgi olduğunu unutmayınız."

Teknolojinin, özellikle BT sistemlerinin her gün değil, artık neredeyse her saat geliştiği bir dünyada aynı donanım ihtiyaçları gibi, hizmet ihtiyaçlarının da türü ve modeli değişiyor. Sızma testleri bu değişimin getirdiği artık neredeyse "zorunlu" hizmetlerden biri. Bir çok büyük boyutta firma bu testleri kendi içlerinde oluşturduğu kadrolar ile oluştursa da bunun doğrusu dışarıdan gerçek bir saldırıyı simüle ederek gerçekleştirmek.

Sızma ya da genel kullanım şekli ile "Penetration Test" çeşitli adımlar sonunda gerçekleştirilir.

"Projelendirme - Tekliflendirme - NDA - Test - Raporlama - RCe" şeklinde özetlenebilecek bu süreç sonunda müşterilerimiz gerçek bir saldırı sonunda ne kadar zarar görebileceklerini, hangi bilgilerinin kötü niyetli kişilerin eline geçebileceğini, ağ yapılarının ne kadar güvenliği olduğunu ya da olmadığını öğrenir / önlemlerini alabilmek üzere gerekli teknik ve idari tavsiyelerini alır ve önlemleri uygular.

Sızma testlerini kime yaptırmalıyım...  Merdiven altı testler sorunu...

Sızma testi yaptırmayı düşündüğümüz iş ortağını seçmek bu sürecin en önemli adımıdır. Her sektörde bulunan ve "merdiven altı" şeklinde tabir edilen hizmet türü, (!) sızma testi gibi kritik, büyük gizlilik ve hassasiyet ile içerisinde gerçekleştrilmesi gereken hizmet türü için de geçerli. Bu firmayı seçerken aşağıdaki kriterleri göz önünde bulundurmanızı öneririz.
  1. Firmanın ilgi odağı nedir? 
  2. Geçerli bilgi güvenliği sertifikasyonlarına sahip mi?
  3. Referansları var mı? 
  4. Bir otorite tarafından onaylı bir ya da birden çok bilgi güvenliği projesi var mı?
  5. Gerektiğinde size özel zafiyetleriniz için istismar kodları geliştirebilecekler mi?
İlgi odağı sadece bilgi güvenliği olan, sızma ve diğer tüm testleri (Zafiyet taraması, kaynak kod analizi, APT analizi, Uygulama güvenliği testi)  kendi kadroları ile yapan firmaları tercih etmeniz, projeniz sonunda sahip olacağınız raporunuzun çok daha verimli olmasını sağlayacaktır.

Geçerli bilgi güvenliği sertifikalarına sahip, kendi kadrolarını bu konuda eğitmiş ve uzmanlaştırmış firmalar hem gizlilik, hem de zafiyetlerinizi en doğru şekilde size raporlamak için doğru tercihtir.

Referanslarını sizinle rahatlıkla paylaşamayan firmaları seçmeniz, sizin de gizliliğiniz için en doğru seçimdir.

Yetkili bir otorite tarafından onaylı, gerçekleştirilmiş ve gerek ülkemizde, gerekse global boyutta bilgi güvenliği projesi gerçekleştirmiş bir iş ortağı ile çalışmak sizin seçtiğiniz iş ortağını bu konuda odaklı ve uzman olduğunu kanıtlayacaktır.

Gerektiğinde zafiyet istismar kodu geliştirmek sızma testi ile maliyeti çok daha düşük olan ve otomatik araçlar ile yapılan zafiyet taraması testi arasındaki en büyük farktır. Sızma testi konusunda iş ortaklığı yapacağınız firmanın bu kodları geliştirebileceğinden emin olun.


ISR, kendi standartları ile geliştirdiği ve Tübitak- MARTEK tarafından onaylı sızma testi metodolojisi ile gerçeğe en yakın ve verimli testleri müşterilerine sunar. Bu standartlar gereği testlerin raporları, tüm test sürecinde olan gizlilik ilkeleri ve prensipleri içerisinde müşterilerine "Güvenli" bir kanaldan teslim eder. Raporun tesliminin ardından kapatılan açıklar tarafımızdan tekrar kontrol edilir. Ayrıca ISR tarafından sağlanan tüm test hizmetleri global boyutta kabul görmüş,  CEHv8, OSCE ve OSCP sertifikalı uzmanları tarafından gerçekleştirilir.

Popüler Yayınlar